Siemens, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Kuzey Amerika’da güçlü. Gamesa, Güney Amerika’da, Hindistan’da ve Çin’de en büyük rüzgar tedarikçisiyken güçlerini birleştirme yolunda adım atıyorlar.

İki şirketin rüzgar enerjisi sektöründeki faaliyetlerini birleştirmelerine AB’nin koşulsuz rekabet onayı vereceği ifade edildi. AB, Alman mühendislik firması Siemens ve İspanya’ nın Gamesa’ nın rüzgar enerjisi faaliyetlerini birleştirerek dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticisi haline gelmeleri için harekete geçildi. Avrupa Komisyonu’ nun rüzgardaki bu dev birleşme için şirketlerden rekabet kaygısıyla bazı tavizler isteyebileceği belirtilmişti, ancak kaynaklar iki şirketin AB Rekabet kurumunu ikna ettiğini dile getiriyor. Komisyon kararını 13 Mart’ta açıklayacak.

Dünya çapında yaklaşık 69 GW  kurulu kapasiteye sahip olacak

Siemens ve Gamesa’ nın ortaklığında doğacak kapasite 69 GW olacak. Dünya çapında sahip oldukları bu kurulu güç ile Vestas Wind Systems A / S ve General Electric Co.’yı geçecek bir konuma gelecekler.

Siemens şirketin %59, Gamesa ise  %41′ ine sahip olacak

Siemens ve Gamesa, geçen yıl Haziran ayında imzladıkları anlaşma sonucunda, tüm rüzgar enerjisi faaliyetlerini birleştirerek, dünyanın lider rüzgar türbini üreticisi olma yolunda ilk adımı attı. Siemens, bu birleşme ile yeni kurulacak ortak şirketin hisseli sermayesinin yüzde 59’una, Gamesa’ nın mevcut hissedarları da yüzde 41’ine sahip olacak. Siemens, birleşmenin tamamlanmasının hemen ardından tüm Gamesa hissedarlarına (Siemens hariç) hisse başına 3,75 Euro ödeyecek.
Yeni şirketin dünya çapında, birikmiş yaklaşık 20 milyar Euro değerinde siparişe, 9,3 milyar Euro ciroya ve 839 milyon Euro kâra sahip olması bekleniyor. Birleşme sonucu oluşan şirketin global merkezi İspanya’ da olacak ve şirketin hisseleri İspanya’da işlem görmeye devam edecek. Onshore bölümünün merkezi yine İspanya olurken, offshore bölümü Hamburg-Almanya ve Vejle-Danimarka’dan yönetilecek.

 

CEVAP VER