Petkim Petrokimya Holding AŞ Genel Müdürü Annar Mammadov, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin (TANAP), Türkiye ekonomisinin en önemli problemi olan cari açığın kapatılmasına yardımcı olacağını ve ülkenin doğal gaz tedarik güvenliğini sağlayacağını açıkladı.

Annar Mammadov, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin (SOCAR) Türkiye’ nin bugün en büyük yabancı yatırımcısı konumunda bulunduğunu ifade ederek, bunu dile getirirken kendilerini Türkiye’ ye yabancı gibi hissetmediklerini, Türkiye’nin kendilerine çok yakın ve kardeş ülke olduğunu söyledi.

Uluslararası bir şirket olan SOCAR’ ın dünyanın birkaç ülkesinde yatırımları bulunduğunu ancak bu yatırımların en büyük hacminin Türkiye’ de olduğunu söyleyen Annar Mammadov, Türkiye’ nin ekonomisine çok inandıklarını vurguladı.

Annar Mammadov, çok büyük potansiyel gördükleri Türkiye’ de, 11 milyar dolarlık kısmı tamamlanmış, toplam 18 milyar dolar tutarında yatırımları bulunduğunu, bütün projelerini 2020 yılında bitirmeyi planladıklarını söyledi.

“TANAP’ LA İLK DOĞAL GAZ 2018′ DE GELECEK”

Annar Mammadov, Azerbaycan’ ın Hazar Denizindeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizinin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ ye, ardından Avrupa’ ya taşınmasını amaçlayan TANAP’ ın iki ülkeye de önemli katkıları olacağının altını çizdi.

2020 yılında tamamlanması planlanan TANAP’ ın ilk fazının 2018′ de devreye alınacağını ve Türkiye’ye doğal gaz gelmeye başlayacağını bildiren Annar Mammadov, bu ve diğer projelerin Türkiye ekonomisinin en önemli problemi olan cari açığın kapatılmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Annar Mammadov, sadece SOCAR Türkiye Ege Rafinerisinin cari açığın kapatılmasına %3,5 düzeyinde destek olacağını ifade ederek, Petkim Konteyner Limanının, derinliğiyle daha yüksek tonajlı gemilerin Ege Bölgesine gelmesine imkan tanıdığını, böylece taşıma harçlarının azalacağını söyledi.

“PETROL FİYATLARINDA 50-60 DOLAR KORİDORUNDA BİR DALGALANMA ÖNGÖRÜYORUZ”

Petkim Genel Müdürü Annar Mammadov, STAR Rafinerinin 2018′ de devreye alınacağını belirterek, “Amacımız Petkim yarımadasında Petkim ve STAR arasında entegre bir tesis yaratmak. Burada katma değer ve birçok fırsat oluşacak.” dedi.

TANAP’ ın Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacağını ifade eden Annar Mammadov, “Azerbaycan ile Türkiye arasındaki bağ arttıkça gücümüz de artacak. Bu projenin ikinci önemli boyutu da Türkiye’nin doğal gaz tedarik güvenliğini sağlayacak olmasıdır. Ayrıca rekabet ve şeffaflık da artacak.” diye konuştu.

Ekonomi ve piyasada istikrarın önemine işaret eden Mammadov, geçen yıl Döviz ve Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar dolayısıyla sıkıntılar yaşandığını ancak bu durumun normalleşmeye doğru gittiğini ve 2017 yılında daha çok istikrar görüleceğine inandıklarını dile getirdi.

Annar Mammadov, bu yıl Petrol fiyatlarında 50-60 dolar koridorunda bir dalgalanma öngördüklerinin de altını çizdi.

 

CEVAP VER