Asıl sektörü inşaat olan ve gayrimenkul projeleriyle tanınan Demir Grup’ faaliyet gösterdiği 6 farklı alanda şirketleri var. Ancak Demir Grup’ un hedefleri arasında enerjiyi ön plana çıkarmak. Hedefleri doğrultusunda Demir Grup, 1 Nisan’ da önemli bir yatırımın temelini atıyor. Konya Organize Sanayi Bölgesi’ nde 85 dönümlük bir arazide gerçekleşecek olan yatırım güneş enerjisi paneli üretimine yönelik olacak.

Demir Grup Genel Müdürü Ahmet Erol, ”2 üretim bandını devreye alacağız. Her bant 200 MW’ lık kapasitede panel üretimi gerçekleştirecek ve yılda toplam 400 MW kapasiteli olacak” açıklamasında bulundu. Yatırımın tutarının ise ilk etapta 22 milyon dolara mal olacağını belirtildi. Demir Grup tarafından verilen bilgilere göre tesis en geç 2018’ de devreye girecek. Kurulacak olan tesis ile hedef önümüzdeki dönemde yerli güneş paneli üretimini gerçekleştirmek. Ayrıca 5 MW’ lik santral kurulumu da farklı bir projede kullanılacak.

 

Konya’ da yerel bir ortakla gerçekleşecek proje sadece Türkiye’ ye yönelik satış gerçekleştirmeyecek. Demir Grup’ un hedefinde ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri de var. Ayrıca rüzgar, biomass gibi yenilenebilir enerji de şirketin yöneleceği alanlar arasında. Güneş enerjisini konut projelerine de yansıtacaklarını anlatıyor.

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir. ”Anatolia projemiz bu alanda ilk çalışmamız olacak. Bu projedeki sokak aydınlatmaları asansör, otopark gibi ortak alanları güneş enerjisiyle aydınlatmayı düşünüyoruz” diye konuşan Demir, ”Ardından en önemli hedefimiz %100’ ü enerjisini güneşten alan projeler var. Tamamı güneşle çalışan projelerimizi önümüzdeki birkaç yıl içinde devreye almak istiyoruz. Bu alanda da Türkiye’ deki ilk proje olacak” açıklamalarını yapan Hamit Demir, bu projenin dairelerin fiyatlarına nasıl yansıyacağı hakkında şu şekilde açıklama yaptı: ”% 2-3 daha pahalı olabilir. Ancak birkaç yıl içinde bunu amorti edecektir. 20 yılda ortalamaya vurduğumuzda ise yapılan tasarruf on binlerce liraya denk geliyor.”

 

CEVAP VER