Houston’ daki IHS CERAWeek 2017 enerji konferansına katılan ve IEA İcra Direktörü Fatih Birol, sektör ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, yılda yaklaşık 50 milyar metreküp gaz tüketmekte, %55’i kuzey komşusu Rusya’ dan, Azerbaycan ve İran ise Türkiye’ ye doğalgaz boru hattı sağlayan diğer ülkelerdir.

Fatih Birol, Türkiye’ nin etrafındaki ülkelerde, yani Irak ve doğu Akdeniz’ den önemli miktarda doğal gaz kaynağının kullanılabileceğini vurguladı.

İcra Direktörü Fatih Birol, Irak’ ın şu an istikrarsız bir dönemden geçtiğini kaydetti; ancak bu zor zamanlar bittiğinde, zengin ve düşük maliyetli gaz ve petrol rezervleri ile “altın çağa” geçeceğini belirtti.

 

Birol, Doğu Akdeniz’ de doğal gaz kaynaklarının da yararlanabileceğini söyledi.

“Ekonomik açıdan bakıldığında, Kıbrıs ve İsrail’in doğalgaz için Avrupa’ ya giden en uygun seçenek Türkiye üzerinden” diye belirtti.

Yönetici direktör, boru hattı gazı dışında, Afrika ve Asya ülkelerinden LNG, Türkiye’ nin kaynaklarını çeşitlendirmesine yardımcı olabileceğini de belirtti.

Enerji güvenliği,Fatih Birol’ un petrol ve doğal gazın bu amaca ulaşmak için önemi üzerine odaklanarak tartıştığı bir konuydu.

“Bazen petrol ve gazda beklenmedik şeyler olabilir, bir önlem olarak paramızı bankalara yatırdığımız gibi gaz ve petrolü de stoklamalıyız” dedi.

Fatih Birol, Türkiye’nin bu yıl gaz ve petrol depolama alanına yönelik önemli adımlar attığını ve geçen ay açılan Tuz Gölü gaz depolama tesisinin öneminin altını da çizdi.

Tesis, Türkiye’ nin yıllık gaz depolama kapasitesini 1 bcm’ den 5 bcm’ e çıkaracak ve günde yaklaşık 40 milyon metreküp doğal gazın Türkiye’ ye gönderilmesini sağlayacaktır.

“Gaz altın çağına giriyoruz”

Fatih Birol, gazın daha popüler hale geleceğini belirtti ve IEA’ nın 2011 Dünya Enerji Görünümü 2011 raporunda “Altın Çağ Gazına Giriyor muyuz” başlıklı referansı ile gerçekten altın çağına gireceğini söyledi.

Küresel gaz üretiminin, özellikle ABD ve Avustralya’dan gelen üretimle önemli ölçüde artması bekleniyor.

Birol, “Bu gaz fiyatlarını düşürecek” dedi. “Ben doğal gazın Türkiye’de de önemli bir rol oynayacağına inanıyorum” diye ekliyor.

 

CEVAP VER