Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında bölgede yapımı tamamlanan hidroelektrik santralleri, Türkiye’ nin hidroelektrik enerjisi üretiminin yarısını karşılıyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi kurulduğunda, 22 baraj, 19 HES ve sulama şebekelerinin yapımı planlanan Proje için son yıllarda ayrılan büyük ödeneklerle birçok yatırım bitirildi, enerji yatırımlarında tamamlanma oranı % 74 gibi ciddi bir orana ulaştı.

Atatürk Barajı olmak üzere, Karakaya, Keban, Birecik, Batman, Dicle ve Kralkızı’ nın da aralarında bulunduğu barajlardan elde edilen enerji, Türkiye’ nin hidroelektrik enerjisi üretiminin önemli bir kısmına denk geliyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil yaptığı açıklamada, GAP’ ın dünyanın en büyük, özel, kapsamlı bölgesel kalkınma projesi olduğunu dile getirdi.

Projenin barajlar özelinde enerji yatırımlarıyla başladığını anlatan Karahocagil, “Keban Barajı’nın yapımıyla başlayan projede daha sonra Karakaya, Atatürk, Birecik, Karkamış, diğer taraftan da Dicle Nehri üzerinde Batman, Kralkızı, Dicle Barajları yapıldı. Bazı barajların yapımı da devam ediyor.” dedi.

GAP bünyesindeki enerji yatırımlarının % 74 oranında tamamlandığını dile getiren Karahocagil, yapımı devam eden Ilısu Barajı ‘nın da tamamlanmasıyla proje kapsamındaki ana enerji yatırımlarının bitirilmiş olacağını ifade etti.

Türkiye’ nin enerji ihtiyacının önemli bir kısmının GAP’ tan karşılandığını aktaran Karahocagil, şunları dile getirdi:

“GAP bölgesi ülkemizin hidroelektrik enerjisinin yarısını üretiyor. Bu, zaman zaman Türkiye enerji üretiminin 4′ te birine kadar ulaşıyor. Şu ana kadar üretilen enerji kendini finanse edebilecek güçte. Yani 20 milyon doları aşkın bir enerji üretilmiş durumda. Bunun için ‘GAP kendini ödeyen bir proje’ diyoruz. Hedefimiz yılda 27 milyar kilovat/saat elektrik üretimi. Bu rakam çok ciddi bir rakam. Türkiye’nin enerji alanında dışarıya bağlı olduğunu, yılda 60 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını düşünürsek GAP, Türkiye için çok önemli bir proje. Ayrıca enerji güvenliği açısından da bu barajlar çok büyük öneme sahip. Buradaki enerjiyi kullanmasak bile depolayarak güvenli bir şekilde kullanılabilir hale getiriyoruz.”

 

CEVAP VER