Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul’un,kendi isteği doğrultusunda görevinden istifa ettiğini açıklaması geldi.Açıklama sonrasında en çok merak edilen konu,Kurtul’dan boşalan göreve kim geçecek?

 

2010 yılından itibaren Sabancı Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Zafer Kurtul şirketin 20 Şubat 2017 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısında,30 Mart 2017 tarihi itibariyle kendi isteği doğrultusunda ayrılma talebinin kabul edildiği duyuruldu.Aynı toplantıda Zafer Kurtul’dan boşalan göreve Mehmet Gökmen’in geçeceği bildirildi.

KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 20 Şubat 2017 tarihindeki toplantısında; Zafer Kurtul’un H.Ö. Sabancı Holding A.Ş Chief Executive Officer’lık (CEO) görevinden 30 Mart 2017 tarihi itibariyle kendi isteği doğrultusunda ayrılma talebinin kabulüne; aynı tarihten geçerli olmak üzere Mehmet Göçmen’in H.Ö. Sabancı Holding A.Ş.’ye Chief Executive Officer olarak atanmasına karar verilmiştir.”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Topluluğumuza 1998 yılında Akbank Genel Müdür Yardımcısı sonra Akbank Genel Müdürlük görevini üstlenen, 2010 yılından bugüne kadar da Sabancı Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak başarılarımıza büyük katkı yapan Zafer Kurtul’a teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz. Topluluğumuzda çeşitli kademelerde 14 yıldır üst düzey sorumluluklar üstlenen ve son olarak stratejik yatırımlarımızın kümelendiği enerji sektöründeki faaliyetlerimizi başarıyla yöneten Mehmet Göçmen 30 Mart 2017 itibariyle bayrağı devralıyor.
Bu atama Sabancı Holding’i farklılaştıran kurumsal yönetim kültürümüzün sürekliliğinin bir sonucudur.Bu çerçevede CEO olarak atanan Sayın Mehmet Göçmen’in,Türkiye’nin Sabancı’sını daha yüksek hedeflere taşıyacağına ve tüm paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaya liderlik edeceğine inanıyoruz.Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.” dedi.

Sabancı Holding’in Yeni CEO’su Mehmet Göçmen Kimdir?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1983 yılında Syracuse Universitesi’nde Endüstri Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisansını tamamlayan Mehmet Göçmen,sonrasında Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş.’de sırasıyla Etüd ve Araştırma Şefi,Proje Müdürü,Ticaret Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.

1996–1998 yıllarında Lafarge Ekmel Beton A.Ş.’de Genel Müdür olarak, 1998–2000 yıllarında Lafarge Beton A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapan Göçmen,2003 yılına kadar Lafarge Türkiye’de sırasıyla İş Geliştirme ve Kamu İlişkileri Başkan Yardımcısı ve İş Geliştirme, Stratejik Planlama ve Bilgi Teknolojileri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2003-2008 yılları arasında Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yapan ve 01 Ağustos 2008 tarihinde Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı görevine atanan Mehmet Göçmen,Temmuz 2010 tarihinden itibaren Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı olarak görev yapmaktadır. Mehmet Göçmen aynı zamanda Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) ile Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu başkanlıklarını da yürütmektedir.

 

CEVAP VER